- základní větný člen, který je původcem nebo nositelem děje
- podmětem je nejčastěji podstatné jméno, zájmeno nebo jakýkoliv slovní druh
PODMĚT NEVYJÁDŘENÝ
- mluvnickou povahu podmětu známe z kontextu, je možné ho doplnit tvarem zájmene
př. (já) Mluvím. (On) Přišel a všechny pozdravil.
PODMĚT VŠEOBECNÝ
- není blíže určen, zájmenem jej nemůžeme nahradit
př. Hlásili to v rozhlase. Tak nám zabili Ferdinanda. Byla tak lehká, že by ji na jedné ruce unesl.
VĚTA BEZPODMĚTNÁ (JEDNOČLENNÁ)
- ve větě chybí podmět, nemůžeme jej tedy určit
př. Bolí mě v zádech. Venkuse chumelí. Stýská se mi.
cvičení:
1) Vyhledejte ve větách podmět a určete jejich druh
Magnety zkoumají fyzici. Najedou se strhl vítr. Héraklovi vytryskl na čele pot. V jejím ozubené tlamě nemá kořist naději na únik. Luk vytáhl myslivec. Řidič zaparkoval auto před domem. Pracoval jsem na zahradě celé odpoledne. Kdo posílal ty anonymy? Já to vydržím. Ukázal mi cestu k přehradě. Co může udělat dnes, neodkládej na zítřek. Máme doma andulku. Na začátku věty píšeme velké písmeno. Dvakrát měř, jednou řeš. Takovému člověku půjčíš peníze, a už je nikdy neuvidíš.
2) Určete podmět a řekněte, čím je vyjádřen
Ten dopis jsem psal já. On ale byl vždycky ještě zdráv a čerstvý jako ryba. Ale my musíme pátrání do konce týdne dokončit. Rychlonočka pak na svém opisuju ještě vymazal sedm kaněk. Nejste vy také ve volných chvílích vynálezce? Připadalo mi to nesmyslné. Ten opraví každý televizor. Mezi nesmrtelné bohy budete přijati i vy. Profesor potkával na ulicích cizí hochy.
cvičení:
1) Určete, zda jsou věty jednočlenné nebo dvojčlenné
Já mám hlad jako vlk. Po tom guláši ti určitě špatně nebude. Už se mi moc stýská po mamince. Bratr objednal nový časopis. Taky u vás celý den mrholilo? Počítače jsou rychlejší než ten nejlepší matematik. K nohám mi přiběhlo malé koťátko. Venku je ošklivo. Po rychlé chůzi mě vždycky píchá v boku. V té místnosti bylo dost neútulno. Hodiny ukazovaly pravé poledne. Leje jako z konve.
2) Určete, zda jsou věty jednočlenné nebo dvojčlenné
Přijel k nám na návštěvu. Tatínkovi je už sedmdesát. Letos bude asi dost sucho. Prmokl jsem na kůži. Matku pálilo v očích. Sousedům se narodila dvojčata. Náhle se silně rozpršelo. Pracuješ ještě na dráze? Na horách stále sněží. Spí celou noc. Tady jde o spravedlnost. V tom stanu se spí docela pohodlně.
VEDLEJŠÍ VĚTA PODMĚTNÁ
-ptáme se na ni KDO, CO, JAKÁ VĚC? (1. pádová otázka)
- spojovací výrazy: kdo, co, že, aby
př. Kdo se bojí, nesmí do lesa
Je nezbytné, aby se dostavili
Co říká, je pravda
Kdo vládne okamžikem, vládne životem
cvičení:
1) Rozliš věty hlavní a vedlejší
Sledoval Pavla, abychom mu mohli pomoci. Vysvětlování je výmluva, proč se to neudělalo. Kdo zvedá nos, určitě zakopne. Konečně bylo slunce tak blízko, že vyrazili z krytu. Všude bylo něco, čeho si chlapci nevšimli. Podivovali se, kdy slunce zapadá. Než jsme se nadáli, bylo tu jaro. Kdo se vrátil pozdě, musel uklízet celou klubovnu. Aby Honza zvítězil nad drakem, musel být statečný.
Zde naleznete čtenářský deník: www.prectizame.cz.
OdpovědětVymazatVěta: Tatínkovi je už sedmdesát - jednočlenná nebo dvojčlenná?
OdpovědětVymazat